Jöhet a rájátszás

A hétvégén a nagyobb európai bajnokságokban véget értek az alapszakaszok küzdelmei, amelyek Franciaországban kifejezetten kiélezettnek bizonyult, mivel a sűrű középmezőnyből még az utolsó körben is szinte bárki esélyes volt arra, hogy két hét múlva szerepeljen a negyeddöntőben. Az angolok ez már szinte nem okozott nagy fejtörést, de a BEK-et jelentő 5-6. helyére még bőven folyt a verseny, a Kelta Ligában pedig szintén az volt leginkább kérdés, hogy a Munster vagy a Leinster végez-e az élen, igaz még az Ospreys és az Ulster versenyt futott a negyedik továbbjutó helyért.

Angliában a rájátszás utolsó nagy kérdése volt, hogy a Wasps végez-e az élen. A BEK-döntőt játszó Saracens ellen Christian Wade és társai nem ismertek kegyelmet, 35-15-ös győzelemmel érték el az első helyet, igaz a célbónusz is jól jött számukra. Pont a BEK-finálé miatt kissé tartalékos londoni csapat pedig igazából nem vesztett semmit: már biztos volt, hogy a harmadik helyen fognak zárni az alapszakaszban. A második helyet az Exeter szerezte meg, miután a Gloucestert idegenben győzték le Gareth Steensonék. Mivel azonban kettővel kevesebb nyert meccsük volt a bajnokságban, maradt a második hely, dacára a pontegyenlőségnek. Az elődöntőben így Exeter-Saracens és Wasps-Leicester mérkőzés fog következni.

prem1617

Így ért véget az angol bajnokság – a tabellákat az eredmények.com-on találtam

A tigrisek kitettek magukért: idegenben gyűrték le a Worcestert, de egy vereség is belefért volna utólag látva az eredményt, mivel a rájuk még veszélyes Bath a Sale-től kapott ki 27-24-re. Rhys Priestlandék későn hajráztak, így lecsúsztak a rájátszásról, viszont a BEK indulást biztosították. A másik BEK-et érő helyért a Northamtpon és a Harlequins meccselt egymással. Az első félidő 17-17-re végződött, majd Nick Evans büntetőjével kerültek egyenesbe a bohócok. A szenteknek meg kellett nyomniuk az iramot, de csak egy célt vittek Api Ratuniyarawa révén, így hiába győztek, a vesztes bónuszpont révén a Quins előttük végzett, és így lecsúsztak a BEK-ről. Bár őszintén szólva, amilyen pocsék szezont produkáltak Ben Fodenék, nem hittem volna, hogy májusban a hatodik helyért még versenyben lesznek.

Franciaországban az volt a biztos gyakorlatilag egyedül a továbbjutóknál, hogy a La Rochelle az élen végez. A Clermont-nak a kényelmes második helyhez győzelemre volt szüksége, amit össze is hoztak Scott Speddingék, épp a La Rochelle ellen. Így hiába győzte le egy izgalmas mérkőzésen a Montpellier a Stade Francais-t, Nic White és társai csak a harmadik helyen zártak. Mögöttük biztos távolságban a Toulon végzett: Guilhem Guiradoék a Pau-t győzték le otthon, így végül a szezonban kellemes meglepetést okozó zöld mezesek búcsúzhattak a rájátszásbeli álmaiktól.

top141617

A Grenoble legalább szépen búcsúzott a Lyon legyőzésével

A Castres kikapott a Brive-től, azonban mégis fújhatott a 2012-13-as kiírás bajnoka, mert az SF az említett módon kikapott az utolsó körben. A Brive viszont nem szerzett célbónuszt, így egy ponttal Sergio Parisse csapata mögött zárva szállt el az esélyük, hogy a BEK-ben szerepeljenek jövőre. A Castres és a SF között, az utolsó rájátszást érő helyen a Racing zárt, ehhez pedig szükséges volt egy jó második félidőre a Bordeaux ellen. Dan Carterék megfordították a meccset, így még játszhatnak legalább egy meccset az idén. Az SF-nek pedig marad a selejtező az utolsó BEK-et érő helyért. A Brive mindenesetre, látva a tabellát, támogatná, ha mégis egyesülne a két párizsi csapat.

A Kelta Ligában a Munster simán verte a Connachtot, a Leinster pedig 17-13-ra kikapott a Ravenhillen, így Simon Zeboék zártak a tabella élén. Az Ulsternek egy célbónusz igencsak jól jött volna, mivel a Scarlets is elpáholta Dan Biggaréket, de ez nem változtatott már az eslő négy helyezésén: a Munster megkapta az Ospreyst, a Leinster pedig a Scarlets csapatát. Az Ulster a BEK-ben indulhat, bár a szezon alatt egyszer sem volt kétséges, hogy a rájátszás közelében fognak végezni Rory Besték, ami az elsőszámú európai kupában való indulást is garantálja. A szezon végére összeomló Glasgow lett a hatodik, és indul majd skót csapatként a BEK-ben, de hogy ne sok öröm legyen ebben, arról az Edinburgh tehetett: Duncan Weir és társai az utolsó körben 18-29-re verték el idegenben skót riválisukat.

Az utolsó meccsnapra még egy meglepetés maradt azonban: mivel Gareth Anscombe a hajrában rúgott két büntetőjével megnyerte a meccset csapatának a Dragons ellen, valamint a Treviso pedig simán verte 3-19-re a zebrákat, az a helyzet állt elő, hogy a Treviso és a Dragons is 23-23 ponttal zárta a bajnokságot. Edoardo Goriék nevethettek a végén azonban, mivel egy meccsel többet nyertek meg, mint a walesiek: így egy gyalázatos szezon után legalább a 10. helyet behúzta az olasz klub.